אוגנדה: מבט לעתיד/ דר' אירית בק (אנגלית)

מסמך זה מספק בחינה מעמיקה של הנוף הפוליטי והכלכלי הנוכחי של אוגנדה, ומעניק למתעניינים באוגנדה סקירה מקיפה של הזדמנויות ההשקעה המבטיחות כמו גם של הסיכונים הפוליטיים הנלווים. בנוסף, הוא מספק הערכה של חלק מן המגזרים שבהם היו מעורבות חברות ישראליות ומזהה תחומים פוטנציאליים לשיתוף פעולה ופיתוח על מנת לקדם קשרים בילטרליים חזקים יותר בין אוגנדה לישראל.

קרא עוד  

מאבקי המעצמות באפריקה: סין ורוסיה דוחקות את רגלי מעצמות המערב, שמנסות לגבש מדיניות חדשה ליבשת

היחלשות במעמדן של ארה"ב וצרפת בחלקים רחבים של אפריקה ועליית השפעתה של רוסיה, במיוחד באזור הסאהל ומרכז אפריקה, מהווה שינוי דרמטי ביחסי הכוחות בין המעצמות באפריקה, מתווספת לחוזקתה הכלכלית המתעצמת של סין ביבשת, ומציבה אתגר נוסף לדומיננטיות האמריקאית בעיצוב הסדר הבינלאומי. עליית קרנה של רוסיה באפריקה מגיעה דווקא על רקע הצורך האפריקאי הגובר בסיוע ביטחוני נגד איומי הג'אהד העולמי הגוברים ביבשת ואכזבה מהאפקטיביות של הסיוע המערבי בהקשר זה. מבחינת ישראל, העובדה כי מדינות רבות באפריקה פונות לרוסיה בשל אתגרים ביטחוניים הנובעים מהתחזקות הג'אהד העולמי ביבשת וכי ישראל עצמה מסוגלת גם כן להעניק סיוע בתחום זה, מהווה דווקא הזדמנות להפגין ערכיות בעיני ארה"ב ובמקביל לחזק את מעמדה של ישראל ביבשת.

קרא עוד  

עלייתה ונפילתה: המפלגה ששחררה את דרום אפריקה מהאפרטהייד התקשתה להשתחרר מהשחיתות

דר' אירית בק, עמיתת מחקר וממייסדי המכון כותבת ל"הארץ" אודות תוצאות הבחירות בדרום אפריקה ב-29 במאי 2024 פורסם ב-2 ביוני, 2024

קרא עוד  

הקשר בין תביעת דרום אפריקה בבית הדין הבין-לאומי לצדק (ICJ) לבין הבחירות הכלליות בדרום אפריקה: ראיון לגלי צה"ל

האזינו לראיון בגלי צה"ל של שירי פיין-גרוסמן על הליכי בחירות פנימיים והקשר ליחסים בינ"ל. בפרט, על הזיקה בין הבחירות בדרום אפריקה (29 במאי) לבין הגשת התביעה בבית הדין הבינלאומי הגבוה לצדק (ICJ) נגד ישראל.

קרא עוד  

South Africa taking up genocide charges against Israel is a political maneuver - opinion

While some have insisted that South Africa’s decision is in keeping with its human rights-anchored foreign policy from the Mandela period, this is not true. Published by the The Jerusalem Post, May 8, 2024

קרא עוד